Návštěva z Běloruska

Na 51° severní šířky leží nejen desetimilionová Česká republika, ale i desetimilionové Bělorusko. Protože je na východ, moc o něm nevíme. Naše škola už přes deset let udržuje styky s 207. Základní školou v Minsku, hlavním městě Běloruska. Vše započalo lektorstvím Mgr. Procházky v oblasti Výchovy demokratického člověka a spoluprací s AMO Asociace pro mezinárodní otázky, kde navázal užší jednání obou škol v rámci projektu „Já, občan“.

Slovanský původ našich jazyků dnešním školákům mnoho neříká. A že panslovanská idea národních obrozenců údajně zasahuje do výuky? Perun, Santa Klaus nebo Děda Mráz, koho budou děti nejspíš znát? Loni proběhl mezi školami telemost v angličtině. Udělejme pomyslné překlenutí i nyní. Zkusme si spojit tuto nepříliš vzdálenou zemi s několika jmény, abychom si krátkozrace nezužovali obzory: současní osmáci se učí o Austrálii a znají nejvyšší horu kontinentu s překvapivým názvem Mt. Kosciuszko – je pojmenována po běloruském šlechtici a národním hrdinovi z 18. století. A stejně tak si vzpomenou i na konec 1. světové války a místo podpisu příměří, tzv. Brest-litevský mír, město-pevnost Brest leží v Bělorusku. A pokud mají jako oblíbený film nyní již trojdílnou sérii Jak vycvičit draka, pak písničky pro ni nazpíval mladý běloruský rodák Alexander Rybak. K běloruským kořenům se hlásí tenistky Maria Šarapovová i Viktoria Azarenková. Sportovců je celá řada, stejně tak i vědců a nositelů Nobelovy ceny. Jména malíře Marca Chagalla, psychologa Lva Vygotského nebo politiků Šimona Perese a Jicchaka Šamira připomínají silnou židovskou diasporu v předválečném Bělorusku.

Toto všechno jsou užitečná fakta. Na jejich základě se vytvářejí znalosti, postoje a kompetence. A možná bude zajímavé i na konci roku 2019 zjistit, jak úspěšná je šestidenní školní výuka na zdejších školách, neboť Bělorusko se bude nově vyskytovat i ve srovnávacích studiích mezinárodního hodnocení PISA. Skandinávské a pobaltské republiky se umísťují vysoko, nechme se překvapit, zda se dlouhodobé vazby našich škol dají efektivně využít i mezi dětmi ve výuce.

Březnový příjezd žákovského uměleckého souboru Zabava z minské školy, který zastávku v Nymburce využil jako možnost generálky před vystoupením na pražském festivale talentů lidové i umělé tvorby i jako poctu a dárek k Mezinárodnímu dni učitelů, nevyvolal mezi žáky větší vzrušení, protože v nedávných letech se ve škole již konaly projektové dny zaměřené na jiné národnosti a kultury. O téhle zemi se mohou dozvědět asi nejvíce, ale chce to odvahu.

Pokud tedy rodiče našich žáků a žákyň zaujala vazba s běloruskou školou, možná shledají zajímavými i nezávislé postřehy mladého cestovatele z doby ještě před zrušením vízové povinnosti do Běloruska https://www.hedvabnastezka.cz/zeme/evropa/belorusko/9105-dva-dny-belorusko/. Pro lepší představu o běloruské škole i transparentnost: zde je prolink na školu http://sch207.minsk.edu.by