Přípravná třída 2024-25 – informace pro rodiče

Vážení rodiče,

i pro školní rok 2024/2025 plánujeme otevřít přípravnou třídu.

Přípravná třída je určena pro děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, u kterých je předpoklad, že zařazení do PT vyrovná jejich vývojpřednostně děti, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky.

Přihlášky budou přijímány od zahájení zápisu do ZŠ od 10. 4. 2024 do 19. 4. 2024.

Přípravná třída bude otevřena při minimálním počtu zájemců 10 (maximální počet ve třídě je 15 dětí).

V souladu s §47 odst. 2 školského zákona o zařazování do PT základní školy rozhoduje ředitel školy na žádost zákonného zástupce dítěte a na základě písemného doporučení školského poradenského zařízení (PPP, SPC), které k žádosti přiloží zákonný zástupce a kde je uvedeno doporučení ZAŘAZENÍ DO PŘÍPRAVNÉ TŘÍDY.

Kritéria pro přijetí do PT:

• Přednostně dítě s povoleným odkladem povinné školní docházky s trvalým pobytem v Nymburce, Všechlapech a Kamenném Zboží, v případě cizinců s místem pobytu v Nymburce, Všechlapech a Kamenném Zboží.
  • Dítě s povoleným odkladem povinné školní docházky s trvalým pobytem mimo Nymburk, Všechlapy a Kamenné Zboží, v případě cizinců s místem pobytu mimo Nymburk, Všechlapy a Kamenné Zboží.
  • Dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky s trvalým pobytem v Nymburce, Všechlapech a Kamenném Zboží, v případě cizinců s místem pobytu v Nymburce, Všechlapech a Kamenném Zboží.
  • Dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky s trvalým pobytem mimo Nymburk, Všechlapy a Kamenné Zboží, v případě cizinců s místem pobytu mimo Nymburk, Všechlapy a Kamenné Zboží.
  • V případě zájmu převyšujícího kapacitu přípravné třídy, rozhoduje o přijetí věk dítěte dle chronologického řazení od nejstarších po nejmladší v rámci jednotlivých bodů výše.

Obecné informace:

• V přípravné třídě se vzdělává minimálně 10 a maximálně 15 dětí.
  • Rok v přípravné třídě se nezapočítává do povinné školní docházky, děti se neklasifikují, na konci roku obdrží závěrečné hodnocení.
  • Obsah vzdělávání v přípravné třídě se řídí Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání a je součástí školního vzdělávacího programu pro základní vzdělávání.
  • Stanoveného cíle se dosahuje uplatňováním nejrůznějších výchovně vzdělávacích prostředků, které svým obsahem i formou odpovídají stupni vývoje dětí. Základem je organizovaná činnost dětí – různé druhy her, rozhovor, učení, vycházky, pracovní, pohybové, hudební a výtvarné činnosti. Těžiště práce spočívá v rozumové výchově, skládající se z několika složek (jazykové a komunikativní výchovy, rozvoje matematických představ a rozvoje poznání) a v rozvíjení zručnosti a praktických dovedností dětí.
  • Docházka dítěte do přípravné třídy je bezplatná, rodiče hradí pouze stravné, příp. úplatu za školní družinu.

Dotazy týkající se přípravné třídy směřujte na Mgr. Janu Zábranskou – zabranska.jana@zs-raf.cz

Informace k zápisu získáte na webu příslušné základní školy.

Pro přijetí dítěte do PŘÍPRAVNÉ TŘÍDY je NUTNÉ zajistit tyto dokumenty (ideálně) před zápisem:

• Písemné DOPORUČENÍ školského poradenského zařízení (PPP, SPC) obsahující konkrétní informaci o doporučení odkladu školní docházky a zároveň zařazení dítěte do přípravné třídy.
  • DOPORUČENÍ LÉKAŘE pro odklad školní docházky.
  • PŘIHLÁŠKA pro přijetí do přípravné třídy = žádost zákonného zástupce dítěte

Děti, přijaté do přípravné třídy naší školy, mají možnost školních obědů a školní družiny ve stejném rozsahu jako žáci prvních tříd.

Děti jsou vzdělávány dle platné legislativy. Důraz je kladen na kulturně-sociální rozvoj, předčtenářskou gramotnost, předmatematickou gramotnost, rozumovou výchovu, hudební výchovu, výtvarné a pracovní činnosti, hrubou motoriku aj. Součástí denních činností je pobyt venku.

Vzdělávání probíhá v časovém rozmezí:

Pondělí: 7:55 – 12:35 hodin

Úterý, středa, čtvrtek, pátek: 7:55 – 11:40 hodin

Přípravná třída se zapojuje do běžného dění celé základní školy a připravuje tím své žáky na fungování v tomto prostředí.

Děti, které absolvují přípravnou třídu, mohou nastoupit do kterékoliv první třídy libovolné základní školy.

Konzultační hodiny třídní učitelky:

Mgr. Jana Zábranská: zabranska.jana@zs-raf.cz

Konzultace: ve středu 14.30 – 15.30 hod.

Další termíny kdykoliv po individuální dohodě.