Bezpečnost na sítích

Den 31. 10. 2018 byl dnem oživlé historie a nesmazatelné přítomnosti.

Ten den škola skutečně žila. Všude ruch a ještě větší halas. Na chodbách se prolínala realita s fikcí. Žáci, ale i učitelé, se promenovali ve slušivých podomácku vyrobených modelech rodinných módních stylistů. Probíhal totiž RETRO TÝDEN. V pestré řece oblečení byly bekovky a sáčka, šaty do jazzových tančíren, svítily puntíky na rokenrolových mašlích, mísily se kožené bundy „pásků“ a růžové brýle květinových dětí, vyplul fialový krimplenový kostýmek a květinové vzory na kaskádách volánků. Škola hrou stále platí. Ten samý den ožila i keltská tradice svátků duší Halloween díky průvodu třeťáků, kteří žádali anglicky o koledu. Dokonalý veselý mumraj.

Ale svět už není, co býval. Virtuální realita, realita 21. století se připomněla na sklonku vyučování. Na společné přednášce pro žáky 8. a 9. ročníku bezpečnostní expertka ze společnosti CZ.NIC-CSIRT odhalila nejednu nástrahu života na počítači a přes počítač. Byl prostor i na dotazy, bohužel atmosféra byla příliš ovlivněna rozpustilostí předešlých hodin. Přesto však zazněly alarmující příklady zneužívání identity na sociální síti a žákům se dostalo důležitých informací. Na plánovanou odpolední přednášku pro rodiče už ale nikdo nedorazil. Nezbývá než pro rodiče žáků zopakovat, že existují poučná videa z dílny firmy CZ.NIC „Jak na internet“ a „Nebojte se internetu“, popř. se lze vzdělat na www.bezpecne-online.saferinternet.cz. Přejeme si, aby naši žáci žili v bezpečném světě.