Náš příběh o jablkách

Začátek školního roku je u nás na „Rafce“ tradičně spojen s jablky. Naše škola se pyšní velkým ovocným sadem. Roste zde několik druhů jabloní, např. Golden nebo Reneta, ale najdete tu i hrušně, třešeň či švestky.

O sad pečují pod pedagogickým vedením hlavně sami žáci během hodin pracovních činností. A práce není málo! Září a říjen bývá ve znamení jablek. Žáci češou jablka, sbírají padané ovoce, které ukládají do beden. Samozřejmostí je i úklid shnilých jablek. Ta jsou kompostována na školní zahradě. K další žákovské péči o sad patří úklid spadaného listí.

Všechna dobrá jablka jsou zpracována. Za dobrou práci je odměna. Sběrači si mohou pochutnat na jablíčku přímo v sadu. Nasbíraná jablka se již tradičně dávají do naší školní kuchyně, kde z nich paní kuchařky vykouzlí přesnídávku. Tu děti dostávají jako bonus při obědě ve školní jídelně i v mateřské škole Adélka, která je součástí školního komplexu. Ovoce zpracovávají v rámci pracovních činností i sami žáci, suší ho, vyrábějí domácí mošt a pečou jablečný závin v naší školní kuchyňce.

Podzimní sklizeň a dobroty z ní jsou odměnou za celoroční péči o sad. Snad si jej užijeme ještě dlouhá léta.

Bc. Vanda Špicarová