Projekt Krokus

Naše škola se v tomto školním roce zapojila do Projektu Krokus, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Tento projekt nabízí konkrétní možnost, jak přiblížit tematiku šoa mladým lidem a zvyšovat tak povědomí o nebezpečích diskriminace, předsudků a fanatismu. Projekt běží již několik let na školách nejen v Irsku, ale i po celém světě a každoročně se do něj zapojují další a další školy.

HETI školám zdarma poskytne cibulky žlutých krokusů, které účastníci projektu na podzim zasadí jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jež zemřely během šoa. Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, kterou byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit.

Cibulky našich krokusů vykvetly na začátku února brzy po Mezinárodním dnu památky obětí holocaustu (27. ledna). Na podzim je zasadili naši sedmáci. Pro krokusy bylo na zahradě vybráno místo, které je dobře viditelné z hlavní chodby. Bylo tedy velmi snadné květiny pozorovat, jak rostou a kvetou. Kromě vzdělávacího cíle nám žluté kvítky přinesly krásnou podívanou a potěšení.